Blog

Blog geri dön

ALKÜ İLE ADEPT MAKİNE ARGE İŞBİRLİĞİ BAŞARIYA ULAŞTI

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya’da faaliyet gösteren Adept Makine ile yeni nesil kuluçka makinesi üretmek için yeni bir çalışma başlatacak.

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Alanya’da faaliyet gösteren Adept Makine ARGE işbirliği ile iCIVCIV Markası altında ileri teknoloji kuluçka makinesi için 15 Haziran 2017 tarihinde başlayan çalışmanın, ilk prototipinin üretilmesinin ardından seri üretime geçildi. Yapılan işbirliğinde ilk prototipinin üretilmesinde ALKÜ’den de iki akademisyende yar almıştı.

Tavukçuluk sektörü için geliştirilen yüksek verimli ileri teknoloji kuluçka makinelerinin seri üretimine geçilmesinin ardından Adept Makina ortaklarından Mahir Erbakan, ALKÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı’nı makamında ziyaret etti. Ziyarette, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Güneş ile bir firma yetkilisi de hazır bulundu.

Daha önce TUBITAK’a sunulan proje, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rafet Kayış Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektonik Mühendisliği Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Ufuk Paralı ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Arş.Gör. Alperen Aksoy ve Adept Makine adına Know-How Mahir Erbakan tarafından yürütüldü.

Proje kapsamında ısı ve nem sersor kartı tasarım ve geliştirilmesi, iklimleme nemlendirme, havalandırma modüllerinin tasarımları, IoT(Nesnelerin İnterneti) konseptinde çalışan kuluçka makinesi için veri tabanı tasarımı, sunucu konfigürasyonları, web servis, web uygulama ve mobil uygulamaların geliştirilmesi, kuluçka makinesi yazılım iyileştirmeleri, kuluçkada verim artırmaya yönelik rapor ve analizler, IoT nesleninin interneti kullanılarak cihazların yeni teknoloji ayak uydurması, kullanım kolaylığı sağlayacak mobil yazılımlar, internet yazılımı geliştirilmesi ve inovatif ürün tasarımı gibi unsurlar hedefler başarıya ulaştı.

Üretilen makine piyasaya çıkmasıyla birlikte perakende Cezayir, Fransa, Amerika, Yunanistan, Rusya ve Tunus gibi ülkelere satışı gerçekleşti.

Ayrıca ALKÜ ile Adept Makine yeni proje ve yeni bir kaç  ARGE işbirliği için de kolları sıvadı. Firma ve ALKÜ IOT tabanlı endüstriyel kuluçka makineleri, mobil uygulama, hayvancılık medikal cihazlar, akıllı kümes sistemleri ve hayvancılık üzerine yazılım  geliştirilmesi  için ortak bir çalışma yapacak.

Comment (1)

  • Mustafa Değirmenci cevap

    Başarılarınızın devamını diliyorum.

    9 Aralık 2018 , 11:15

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön