Blog

Blog geri dön
icivciv kuluçka makinesi prototip

Kuluçka makinası nasıl yapılır?

Kuluçka makinesi yapımı.

Bu yazımızda sizler ile bir kuluçka makinası nasıl yapılır? ne tip bir yol izlemeli püf noktalarını paylaşacağız. Öncelikle bir kuluçka makinası 5 ana parametreden oluşur;

 • Isıtma
 • Nemlendirme
 • Havalandırma
 • Çevirme
 • Vantilasyon

Kuluçka makinası ısıtma: Kullanılacak kuluçka makinesi alanına uygun bir ısıtıcı seçilmelidir. Isıtıcı seçiminde oksijeni yakmayan yavas ısınıp hızlı soğuyan bir ısıtıcı tercih edilmelidir.

Kuluçka makinası nemlendirme: Makine içerisinde nemi sağlayacak bir su kabımız olması gerekir. Bu su kabının kapatisei o kadar önemli değildir. önemli olan su yüzeyinin genişliğidir. Nemlendirmede püf noktası kullandığınız kuluçka makinesi yumurta viyölleri’nin 3/1 yüzey alanı olan bir su kabı kullanmanız.

Kuluçka Makinesi Havalandırma: Kuluçka makinesinde havalandırma hayati önem taşır. kuluçkalık döllü yumurtalarınız gelişim ve çıkım süresince sürekli nefes alır, bu yüzden cihazın içinde temiz hava mutlaka olmak zorundadır. Peki bu delikler nereye açılmalı? Makinanın üst tarafına açılacak hava delikleri makinanın ısı ve nemine etki edecektir. Yanlara açılacak delikler sadece nemine etki edecektir. Fanın hava çekim yönünün karşısına koyulacak delikler ise temiz hava sağlayacaktır.

Kuluçka Makinesi çevirme: Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu en iyi emriyo gelişimi 45 derece açı ile sağlanmıştır. Silindir viyöller sadece papağan, kaz ve ördek türleri için uygundur. Diğer türlerede kullanılabilinir fakat çevirme süresi ayarlanması gerekmektedir. 360 derece dönüş tavuk gibi türler için olumsuz sonuçlara sebeb olur.

Kuluçka makinesi vantilasyon: Kuluçka makinenizin vantilasyonu için, kuluçka süresince sürekli çalışacak bir fan bulunması gerekir. Fan seçimi kuluçka makinesinin ölçülerine göre belirlenmelidir. katlar arası max 1 derece makuldür fakat bunun üzeri farklarda fanınızın yetersiz olduğunu anlayabilirsiniz. En iyi vantilasyon konumu makinanın üst veya arkasıdır.  Vanilasyon fanının görevi makine içerisindeki ısı ve nemi kuluçka süresince yumurtalara eşit bir şekilde yaymasını sağlamaktır.

Ben bir kuluçka makinesi yapmak istiyorum ne gibi malzemelere ihtiyacım var?

Adım 1
İlk başta yapmanız gereken kuluçka makineniz için yumurta viyöllerini ve çıkım sepetlerini almak. Bu yapacağınız makinenin ölçülerini çıkartmanıza yardımcı olacaktır. Makinanızın 2 viyö arası 12cm – 15 cm arası ayarlayın. Viyöl kasa aralıları min 10 cm max 20 cm olacak şekilde ayarlayın ve kasa ölçülerinizi çıkartın.

Adım 2
Kuluçka makinenizin kasasını istediğiniz her türlü material ile yapabilirsiniz. Cihaz çok soğuk bir ortamda çalışacak ise yalıtımı yüksek materiallar seçiniz.

Adım 3
Sadece bir ısı kontrolcü veya kuluçka makinesi için geliştirlmiş PID kontrollü kartlar seçebilirsiniz. Bu bütçenizle alakalı bir durumdur. İlla bir pid kontrolcüye ihtiyacınız yok. 0-45 derece arası bir termostat kullanarak bile makinanınızı yapabilirsiniz. Size sorun çıkartabilece viyöl çevirmedir. Bunuda 220v 4 saate turunu tamamlayan viyöl çevirme motoru seçimi yaparak çözüm sağlayabilirsiniz.

Adım 4
Makinanızın tüm donanımlarının montajını tamaladıktan sonra cihazını güvenir bir ısı ölçer ile ölçmeniz. En iyi ölçüm civalı termo metre veya ıslak termometre ile cihazı ölçmektir.

Kuluçka makinesi olası problemler nedir?
Karşılaşabileceğiniz olası problemler;

 • Kuluçka Makinesinin ısısı sabit durmuyor?
  Termostat devreye girme sürelerini azaltın,
 • Kuluçka makinesinin nemi sabit durmuyor?
  Makinenizin içine ek su kabı veya yüzey alanı daha büyük veya daha küçük bir kap kullanın. Hava deliklerini büyütün veya konumunu aşşağı alın.
 • Kuluçka makinesinin ısısı çok yüksek?
  Kullandığınız ısıtıcıyı küçültün veya makina üst tarafına extra bir hava deliği açın
 • Makinamın üst ve altında çok fazla ısı farkı var
  Vantilasyon fanınızı büyütün veya konumunu değiştirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön