Blog

Blog geri dön
Kuluçka makinesi kalibrasyon

Kuluçka makinesi kalibrasyon nedir?

Kuluçka makinesi kalibrasyon nasıl yapılır?

Kuluçka makinesi kalibrasyon sensörlerden gelen verilerin ±2° ısı, ±%20 mutlak nemin ölçüm sırasındaki sapmalarının düzeltilmesine denir.

Kuluçka makinesi kalibrasyon
Kuluçka makinesi hatalı kalibrasyon

Kuluçka makinesi kalibrasyon, kuluçkacılığa yeni başlamış tüm hobi tavukçularının duyduu ve en büyük zorluk çektikleri konuların başında gelir. Aslında çokta karmaşık olmayan bu durum, piyasa satılan dış mekan ve oda ortamı nem ölçüm cihazları ile makinelerini ölçmelerinden kaynaklanır. Bu konuyu açmamız gerekir ise reimlerde gördüğünüz bu cihazlarla sağlıklı bir ölçüm yapılamaz. Çoğu kuluçkaya yeni başlayan hobi tavukçuları internet ortamından okudukları ve kulaktan dolma bilgiler ile bu sensörlerden satın almakta ve her ölçtükleri cihaz farklı değerler vermekte. Buda büyük bir kafa karışıklığı yaratma.

Peki sağlıklı kuluçka makinesi kalibrasyonu nasıl yapılır?

En basit ve ekonomik çözüm akvaryum ıslak termometreleri ve suan satıştan kaldırılan fakat hala bulunabilinen civalı termometreler ile sağlık çözüm sunulabilir. Ayrıca icivciv’in kendi üretimi olan ve kuluçka makinleri kalibrasyonu için kullanılan iCIVCIV kalibrasyon metresini kullana bilirsiniz.

Kuluçka makinesi kalibrasyon sırasında izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 1. Makinanıza gerekli miktarda su veriniz. Islak termometrenizi veya diğer termometrenizi makinanınıza yerleştiniz.
 2. Bulunduğu ortam koşullarına göre en az 30 dk makinanınız çalıştırınız. Kuluçka makinasının çalışması için gerekli ideal koşullar 15 ile 25 derece temiz hava bulunan, temiz ortamlardır.
 3. Kuluçka makinanız ısıtması tamamlanması ile kapağı açıp termometreyi kontrol ediniz.
 4. Dijital ekranınız ve termometre arasındaki fark bulunuyor ise kuluçka makinenizi kalibrasyon adımına geçiniz. Bunun için kullandığınız cihazın kitapçığında ısı kalibrasyon ve nem kalibrasyon yönergelerini izleyiniz.

Comments (2)

 • sabanyildizer cevap

  Bu gün yumurtaları kendim kırdım hepsi içerde ölmüş 24 gün daha oluşmamışlar tam sarıyı tam içine çekmemişler ampülle daha iyi çıkarmıştım hatta el ile çevirerek

  27 Mayıs 2018 , 20:58
  • icivciv cevap

   Direk sokete takıyorsunuz yumurta viyöllerini Saban bey

   15 Ekim 2018 , 09:07

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön