Blog

Blog geri dön
iCivciv Kuluçka Makinesi

Kuluçka Makinesi

Kanatlı Yetiştiriciliğinde Devrim: Kuluçka Makinesi

Kuluçka makinesi modern teknoloji sayesinde kanatlı hayvan yetiştiriciliğine önemli bir katkı sağlamaktadır. Güncel ve yeni teknolojiye sahip, yetiştiricilikle ilgili her gereksinimi karşılayan bir kuluçka makinesi yumurtayı doğru sıcaklıkta ve uygun nem oranında tutar; gerekli durumlarda yumurtayı çevirir. Nihayetinde kuluçka makineleri için kuşun kuluçkadan çıkma sürecini simüle eden cihazlar demek mümkün. Kuluçka makinesi Reginald Carl A. Sanchez tarafından kuş olmadan da yumurtanın gerekli süreci başarılı bir şekilde tamamlamasını sağlayan kuluçka makinesini icat edilmiştir. Bu makineler tavuk, hindi, ördek gibi kanatlı hayvan yetiştiren çiftliklerde yetiştiricilik; ziraat mühendisliği ya da hayvancılık üzerine eğitim veren okullarda da gözlem amacıyla kullanılır. Endüstriyel kuluçka makineleri için yumurta hacmi 100.000 gibi büyük sayılara çıkabilir.

Modern Kuluçka Makinesi Nasıl Çalışır?

Günümüzde kullanılan kuluçka makinelerinin tasarımında termostat sistemi vardır. Kuluçka makinesi gerekli çevresel koşulları sağlamak üzere hazırlanmıştır. Kuluçka makinelerinin yetiştiricilik dışında bakteri kültürü büyütmek için de kullanılmaktadır. Makine içerisinde bulunan sistem yumurtanın yapay olarak kuluçkalanmasını; fetüsün anneye ihtiyaç duymadan gelişmesini ve kuluçka sürecinde ihtiyacı olan tüm çevresel şartlara sahip olmasını sağlar. Tavuk yumurtaları 21 günde kuluçka makinesinden çıkarken bu süre diğer kuş türleri için daha uzun ya da kısa olabilir. Kuluçka makineleri yumurtalar için mükemmel ortamı sağladığı için bir kuşun kuluçkaya yatmasından daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Çünkü bu makineler olabilecek tüm dış tehditleri ortadan başarılı bir şekilde kaldırır.

Neden Kuluçka Makinesi Kullanılmalıdır?

Bir kanatlının yerine geçerek kuluçka evresini başarılı bir şekilde gerçekleştiren kuluçka makinesi sayesinde çok daha sağlıklı yavrular almak mümkündür. Yumurtanın embriyonik yaşam döngüsü civcivin sağlıklı olması açısından çok önemlidir. Bu nedenle kuluçka makinesi kullanımı yetiştiricilik açısından dikkat çekici bir fayda sunmaktadır. Daha sağlıklı kanatlı hayvan üretimi yapmak bu süreçte anne kuşların kuluçkada kalmadan verimli bir şekilde yumurta üretimi yapmasına devam etmek için kuluçka makinesi kullanmak gerekir. Bu makinelerin farklı modelleri çiftliklerin ihtiyaçlarına göre çözümler sunduğu için de büyük bir fayda sağlamaktadır. Tek aşamalı kuluçka ve çok aşamalı kuluçka gibi yöntemler farklı yaş gruplarındaki kanatlıların yumurtalarının doğru çevresel şartlarda kuluçkaya yatırılmasını sağlar. Bu sayede her kanatlının ve yetiştiricinin ihtiyaçlarına cevap veren çözümler sunulmuş olur.

Editör: Beren KOLCİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blog geri dön